Kmenové buňky mohou potenciálně snížit zjizvení během operace
Jak těžké popáleniny závisí na tom, jak se zahřívá, kde se nachází a jak dlouho trvá. Lékaři kategorizují popáleniny do dvou tříd – částečné a plné popáleniny . Většina lidí slyšela o popáleninách prvního, druhého a třetího stupně, ale kategorizace jsou konkrétnější.
Popáleniny první třídy mají částečnou tloušťku a jsou rozděleny do následujících kategorií:
Stupeň vypálení částečné tloušťky | Dopad |
První stupeň | Popáleniny jsou pouze v horní vrstvě kůže a hojí se bez jizev. |
Druhý stupeň povrchní | Popáleniny jsou červené, tvoří puchýře a vypadají mokrá. Jsou bolestivé, ale hojí se s malými jizvami. |
Hluboký druhý stupeň | Popáleniny jsou žluté/bílé, suché a snižují citlivost v dané oblasti. Hojí se jizvami. |
Druhá třída popálenin jsou plné tloušťky a jsou kategorizovány následovně:
Stupeň hoření v plné tloušťce | Dopad |
Třetí stupeň | Bílá/hnědá/blok s kožovitým dojmem. Zapojena je veškerá kůže a měkké tkáně pod ní. Léčba vyžaduje transplantaci kůže. |
Čtvrtý stupeň | Kůže spálená, kost může být vidět. |
Pátý stupeň | Kůže spálená, kost je vidět. |
Šestý stupeň | Kůže je pryč a kost je odhalena. |
Tradiční léčba popálenin
Popáleniny se léčí podle jejich stadia a místa. S přibývajícími stádii se zvyšuje složitost léčby. Popáleniny prvního stupně se léčí doma vlhkostí a ochranou, dokud se hojí. Popáleniny druhého stupně vyžadují lékařský zásah, aby byla rána správně vyčištěna a obvázána.
Popáleniny v celé tloušťce také vyžadují lékařský zásah – intravenózní tekutiny, chirurgický zákrok, speciální obvazy a kožní štěpy, které nahrazují ztracenou kůži. I s moderní medicínou trvá hojení čas a strašení bývá velkým problémem.
Plastická operace se zhojenými popáleninami
Když popáleniny vyžadují transplantaci kůže, kvůli jizvám, ke kterým dochází, budou zhojené popáleniny vyžadovat další léčbu. Rozsah popálenin určuje, jaké terapie a operace bude třeba provést.
Cílem plastické chirurgie je snížit množství zjizvené tkáně a zlepšit funkci a vzhled dané oblasti. Může být zapotřebí více operací, ale ty nebudou schopny plně odstranit všechny jizvy.
Nové metody léčby popálenin
Vědci a zdravotníci stále hledají nové a vylepšené způsoby léčby popálenin. Kromě zjizvení mají oběti popálenin zvýšené riziko závažných infekcí. Čím déle zůstávají tkáně pod kůží nekryté ochranou kůže, tím vyšší je riziko infekcí.
Těžší popáleniny ničí buňky, které regenerují tkáně, včetně kožních buněk. Bez těchto buněk bude tělo potřebovat růst tkání a jizev , aby pokrylo oblast. Jizvy jsou vyrobeny z vláknitého materiálu zvaného kolagen. Tato tkáň roste rychle a není tak diverzifikovaná jako původní tkáně. Rychlý růst pomáhá zkrátit dobu, po kterou zůstávají podkladové tkáně vystaveny. Tvorba jizevnaté tkáně trvá stále dlouho.
Moderní medicína vyvinula způsoby, jak tento čas zkrátit. Pomocí tkáně může chirurg umístit štěp na popálenou oblast. Tento štěp může být odebrán osobě nebo dárci. Lze použít i umělou tkáň, ale její vytvoření je velmi nákladné.
Pokračuje výzkum dalších metod roubování. Jedním ze způsobů je sprejování buněk přímo do spodiny rány k poskytnutí potřebných buněk. Dalším je trojrozměrný (3D) tisk buněk a buněčných vrstev. Jednou z nejslibnějších terapií je použití kmenových buněk.
Regenerační léčba popálenin
Kmenové buňky jsou buňky, které mají potenciál stát se mnoha různými typy buněk . Výzkum ukázal, že tyto buňky pomáhají při hojení a snižují množství vytvořené jizvy. Existuje také náznak, že také pomohou imunitnímu systému, a tím sníží riziko infekce.
Vědci v současné době hledají nejlepší způsoby, jak doručit kmenové buňky do spodiny rány. Pracují s použitím přímé injekce do oblasti a také pomocí lešení k udržení buněk na místě v místě popáleniny.
Výzkum terapie kmenovými buňkami při léčbě popálenin pokračuje. Je zapotřebí více informací o tom, jak bezpečná může být tato nová léčba a jak přesně mohou kmenové buňky plně pomoci v procesu hojení. Je to slibná nová terapie a může nabídnout naději těm, kteří zažijí popáleniny v plné tloušťce.
Tukové roubování je postup plastické chirurgie používaný ke zlepšení vzhledu určitých oblastí těla. Štěpování tuku z kmenových buněk je vzrušující hranicí kosmetických procedur a může mít využití i mimo plastickou chirurgii. Dozvíte se o postupech, jejich výhodách a rizicích.
Klíčové věci:
- Tukové roubování je postup používaný ke zlepšení kosmetického vzhledu určitých oblastí těla.
- Kmenové buňky lze použít ve spojení s tukovými buňkami ke zlepšení hojení.
- Kmenové buňky mohou potenciálně snížit zjizvení během operace.
- K určení rizik a přínosů transplantace tuku z kmenových buněk je zapotřebí dalšího výzkumu.
Kmenové buňky – co potřebujete vědět:
Každá část vašeho těla se skládá z buněk. Každá buňka je specifická pro orgán, ke kterému patří. Z větší části každá buňka produkuje buňky stejně jako ona – například epidermální buňky vytvářejí jiné epidermální buňky.
Máte také skupinu buněk zvanou kmenové buňky. Tyto buňky se trochu liší od ostatních buněk ve vašem těle. Všechny kmenové buňky mají schopnost měnit se ve specializované buňky. Existují dva typy kmenových buněk :
- Embryonální. Tyto kmenové buňky jsou také známé jako pluripotentní a jsou specifické pro embrya. Embrya se nakonec v děloze vyvinou v dítě. Tyto embryonální kmenové buňky produkují specializované buňky, které se vyvíjejí do orgánů.
- Somatické. Jsou také známé jako dospělé kmenové buňky a lze je nalézt v různých orgánech a tkáních po celém těle. Nemohou se stát jakoukoli buňkou, ale mohou vytvořit kteroukoli z buněk konkrétního orgánu, kde se nacházejí. To pomáhá při opravě a regeneraci těla.
Co je to tukové roubování?
Tukové roubování, také známé jako přenos tuku , je postup prováděný plastickými chirurgy. Používá se ke zlepšení kosmetického vzhledu určitých oblastí těla a také k hojení ran.
Pomocí liposukce chirurg sklidí tuk z jedné části vašeho těla. Tuk je poté zpracován, aby se zajistilo, že používají pouze tuk a ne jiné buňky nebo tkáně. Chirurg vstříkne vyčištěný tuk do jiné části těla.
Tukové roubování lze použít samostatně nebo ve spojení s jinými zákroky plastické chirurgie. Tento postup poskytuje přirozenější tvarování různých částí těla a snižuje rizika používáním vlastních tukových buněk.
Co je roubování tuku z kmenových buněk?
Během roubování tuku se spolu s tukovými buňkami sklízejí také kmenové buňky. Kmenové buňky z tuku jsou známé jako kmenové buňky odvozené z tukové tkáně (ADSC) . Během transplantace tuku z kmenových buněk se přidávají další kroky ke sběru ADSC.
Poté, co jsou ADSC odděleny, jsou pěstovány v laboratoři, aby se jich vyrobilo více. Proto transplantace tuku z kmenových buněk vyžaduje více než jeden postup, zatímco běžné transplantace tuku se provádí během jednoho postupu.
Druhý postup nebude tak invazivní jako první, protože bude jednoduše zahrnovat injekci ADSC tam, kde jsou potřeba. Často se používá méně ADSC než tuku, protože je naděje, že porostou a vyplní oblast.
Výhody transplantace tuku z kmenových buněk
Štěpování kmenových buněk je nový postup. Probíhající výzkum je i nadále slibný. Tyto výhody zlepší nejen plastickou chirurgii, ale mnoho dalších oblastí lékařského ošetření – od ošetření popálenin přes redukci jizev až po regeneraci kostí.
Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, zda kmenové buňky stojí za čas, energii a peníze, které jsou potřeba k jejich výrobě. Je také třeba provést více zkoušek ke studiu bezpečnosti použití kmenových buněk.
Ti, kteří podstupují štěpování tuku, stále těží z kmenových buněk. Protože kmenové buňky nejsou během procesu čištění z tuku odstraněny, bude s tukovými buňkami přeneseno také neznámé množství kmenových buněk. Tyto kmenové buňky pomáhají omlazovat a opravovat oblast, ve které jsou umístěny.
Rizika transplantace tuku z kmenových buněk
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) rozlišil tukové roubování a injekci ADSC jako dva samostatné postupy . Každý přichází s vlastními předpisy a pokyny a každý má svá vlastní rizika.
Rizika během každého postupu jsou podobná, včetně:
- Krvácející;
- Tuková embolie (tuk, který se dostane do animale me gummies official top žil);
- Krevní sraženiny;
- Asymetrické výsledky;
- Smrt transplantovaných buněk;
- Infekce;
- Modřiny.
Rizika transplantace tuku z kmenových buněk nejsou plně známa a je zapotřebí více výzkumu. U pacientů s rakovinou existuje riziko, že se přenesené kmenové buňky změní na rakovinné nebo podpoří růst nádoru .
Smrt kmenových buněk může způsobit tvorbu cyst nebo oblastí kalcifikace. Kmenové buňky mohou také migrovat do jiných oblastí těla a růst tam, kde nejsou žádoucí.
Štěpování kmenových buněk je novou léčebnou terapií a je zapotřebí dalšího výzkumu. Kmenové buňky se používají při roubování tuku, ale nemohou být použity samostatně, pokud nejsou součástí výzkumné studie. Ujistěte se, že jste si u svého plastického chirurga ujasnili, zda používají pravidelné štěpování tuku nebo zda to bude provedeno s vylepšením ADSC.
O rakovině vaječníků se často mluví jako o tiché rakovině. Lidé si často neuvědomí, že ji mají, dokud se nerozšíří. Existují časné příznaky rakoviny vaječníků, ale často jsou zaměňovány za jiné zdravotní problémy. Znalost časných příznaků a toho, kdy zavolat svého zdravotníka, zvyšuje vaše šance na včasné odhalení.
Klíčové věci:
- Časné příznaky rakoviny vaječníků jsou podobné jako u jiných problémů, ale mohou trvat déle a být výraznější.
- Včasná detekce je klíčem ke snížení úmrtnosti na rakovinu vaječníků.
- Existuje několik různých typů rakoviny vaječníků.
- Je důležité znát vaše riziko vzniku rakoviny vaječníků.
- Každý rok navštěvujte svého lékaře, abyste provedli screening rakoviny vaječníků.
Co je rakovina vaječníků?
Vaše vaječníky jsou součástí vašeho reprodukčního traktu.